Аліменти відраховуються також з реалізованого майна

Дохід від відчуження нерухомого майна враховується при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб та на який, може бути здійснено стягнення в межах виконавчого провадження

31 липня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув у порядку письмового провадження справу за скаргою ОСОБА_1 про визнання незаконними дій та рішення, скасування постанови державного виконавця Приморського відділу державної виконавчої служби міста Маріуполь Головного територіального управління юстиції у Донецькій області; заінтересована особа – ОСОБА_2.

Суди встановили, що рішенням міського суду в березні 2015 року з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 стягнено аліменти на утримання дитини в розмірі 1/4 частки всіх видів доходів, але не менше 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісяця починаючи з березня 2015 року до досягнення дитиною повноліття.

На підставі виконавчого листа, виданого на виконання цього рішення, відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції здійснює виконавче провадження. У жовтні 2018 року державний виконавець виніс постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника відповідно до якої звернено стягнення на дохід, отриманий ОСОБА_1 від продажу належної йому нерухомості, а саме на 1/4 частку суми від продажу нерухомості, у розмірі 31 935,50 грн.

Ухвалою міського суду заявнику поновлено строк на оскарження постанови державного виконавця від 16 жовтня 2018 року. У задоволенні скарги відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні скарги, місцевий суд виходив із того, що державний виконавець діяв відповідно до СК України та Закону України «Про виконавче провадження». Постановою апеляційного суду ухвалу міського суду залишено без змін.

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду прийняв постанову, в якій зазначив таке.

Відповідно до частини першої статті 68 Закону України «Про виконавче провадження» стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника звертається у разі відсутності в боржника коштів на рахунках у банках чи інших фінансових установах, відсутності чи недостатності майна боржника для покриття в повному обсязі належних до стягнення сум, а також у разі виконання рішень про стягнення періодичних платежів.

Відповідно до статті 81 СК України перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Результат аналізу положень СК України, зокрема статті 81, частини третьої статті 181,

частини другої статті 182, статті 183, свідчить про те, що закон ототожнює поняття

«заробітку» та «доходу», передбачаючи можливість стягнення на користь дитини мінімального рекомендованого розміру аліментів з обох джерел отримання грошових коштів. Аналогічна ситуація відображена і в положеннях ЦК України, який також ототожнює поняття «заробітку» та «доходу», зокрема у відносинах щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю.

Таким чином, закон гарантує можливість захисту прав та фактичного задоволення інтересів найменш захищених категорій осіб.

Положення статті 81 СК України та частини третьої статті 181 СК України вказують на необхідність визначення розміру аліментів від частки доходу платника, а не його заробітку. Звуження ж змісту норм закону за допомогою положень підзаконних нормативно-правових актів є неприпустимим. При цьому зміст положень Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб (далі – Перелік), включає до поняття «заробіток» також і виплати, які заробітною платою не є, зокрема доходи від підприємницької діяльності, кооперативів тощо, що свідчить про більш широке тлумачення змісту поняття

«заробіток», ніж виплати, які здійснюються в межах трудових правовідносин. Крім того, у пункті 13 Переліку вказується, що утримання аліментів провадиться із суми заробітку (доходу), що належить особі, яка сплачує аліменти, після утримання з цього заробітку (доходу) податків. Вживання терміна «дохід» у дужках після поняття «заробіток» може розумітися як визнання цих понять синонімами в контексті приписів Переліку. Отже, цей Перелік не є вичерпним, він є підзаконним нормативно-правовим актом, а тому тлумачення його положень має здійснюватися з урахуванням дійсного змісту норм закону, на виконання якого він прийнятий.

Суди попередніх інстанцій встановили, що дохід від відчуження нерухомого майна підпадає під дію Переліку, і на який згідно із цим Переліком може бути здійснено стягнення в межах виконавчого провадження та зробили правильний висновок про відмову в задоволенні скарги ОСОБА_1, оскільки оскаржувані дії державного виконавця були вчинені відповідно до закону, факту бездіяльності не було, державний виконавець вжив усіх необхідних виконавчих дій з метою забезпечення належного виконання рішення суду про стягнення аліментів з боржника.

Постановою Верховного Суду від 01 липня 2020 року ухвалу Краматорського міського суду Донецької області від 16 вересня 2019 року та постанову Донецького апеляційного суду від 17 грудня 2019 року залишено без змін.

Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 31 липня 2020 року у справі № 234/15413/17

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Це також цікаво