Назви навчальних дисциплін, кількість теоретичних та практичних завдань не є інформацією з обмеженим доступом

Назви навчальних дисциплін, кількість теоретичних та практичних завдань не є інформацією з обмеженим доступом. Запитувана позивачем інформація не є службовою та є узагальненою про військову підготовку студентів, законодавчо не встановлено обмежень щодо доступу до такої інформації, а тому Харківський національний медичний університет протиправно відмовив у її наданні.

 

14 серпня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу у справі № 820/7236/15 за позовом ОСОБА_1 (далі – позивач) до Харківського національного медичного університету (далі – відповідач) про визнання неправомірними дій стосовно відмови у наданні запитуваної інформації та зобов’язання відповідача надати запитувану інформацію про програму курсу навчання на кафедрі військової підготовки Харківського національного медичного університету за кожен рік навчання з зазначенням повних назв навчальних дисциплін, кількості годин теоретичних і практичних занять з кожної навчальної дисципліни, військове звання, яке надається після успішного проходження такого курсу та перелік документів, які надаються навчальним закладом і які необхідні для отримання такого військового звання.

Постановою суду першої інстанції, залишеною без змін судом апеляційної інстанції, позов задоволено.

Правовий висновок Верховного Суду за результатами розгляду зазначеної адміністративної справи полягає в такому.

Харківський національний медичний університет, розглянувши інформаційний запит про надання публічної інформації позивача, надав відповідь, в якій зазначено, що запитувана інформація щодо відомостей про програму курсів навчання з військової підготовки в університеті належить до службової інформації, тобто інформації з обмеженим доступом.

Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що запитувана інформація не підпадає під визначення службової, не є узагальненою про військову підготовку студентів, законодавчо не встановлено обмежень щодо доступу до такої інформації, а тому відмова в її наданні є протиправною.

Верховний Суд погоджується з вказаними висновками судів попередніх інстанцій.

«…, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про те, що відповідач є розпорядником інформації в розумінні пункту 3 частини першої статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року № 2939 – VI, оскільки виконує делеговані повноваження по наданню освітніх послуг та володіє інформацією, що запитується».

Судами попередніх інстанцій встановлено, що, відмовляючи в наданні запитуваної інформації щодо відомостей про програму курсів навчання з військової підготовки, відповідач зазначив, що така інформація відноситься до службової, посилаючись на наказ Генерального Штабу Збройних Сил України № 180 від 20 вересня 2011 року.

Перелік відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію, затверджено наказом Міноборони України № 48 від 26 червня 2012 року та наказом Генерального Штабу Збройних Сил України № 180 від 20 вересня 2011 року.

Відповідно до пункту 3.16 Переліку відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію, затвердженого наказом Міноборони України від 26 червня 2012 року № 48, до службової інформації відносяться навчальні плани та навчальні програми підготовки слухачів (курсантів) із закритих дисциплін, найменування і курси лекцій цих дисциплін у військових навчальних закладах.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що Програма навчання на кафедрі складається, зокрема з Програми навчальних дисциплін з військової підготовки і медицини катастроф для студентів вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів та медичних факультетів вищих навчальних закладів України від 10 лютого 2003 року № 31/68/53.

Суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про безпідставність доводів відповідача, що запитувана інформація є узагальненою інформацією, а тому відноситься до службової інформації, оскільки Програма, затверджена 10 лютого 2003 року № 31/68/53 зокрема, містить такі розділи як «Загальний розрахунок навчальних годин із дисциплін військової підготовки на кафедрах медицини катастроф та військової медицини вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів і навчальних зборах», «Розподіл навчальних годин з дисциплін військової підготовки по військово-облікових спеціальностях, факультетах, темах і видах навчальних занять. Терміни і форми звітності, «Програма навчальних дисциплін військової підготовки». Також, відсутні посилання, що ця інформація є обмеженою.

Верховний Суд погоджується з висновком судів, що назви навчальних дисциплін, кількість теоретичних та практичних завдань не є інформацією з обмеженим доступом.

Суд вважає обґрунтованим висновок судів першої та апеляційної інстанцій про те, що запитувана позивачем інформація не є службовою та є узагальненою про військову підготовку студентів, законодавчо не встановлено обмежень щодо доступу до такої інформації, а тому відповідач протиправно відмовив у її наданні.

 

Відповідна правова позиція викладена у постанові КАС у складі Верховного Суду від 14 серпня 2019 року у справі № 820/7236/15 (провадження № К/9901/12203/18).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Це також цікаво