Відмова у задоволенні запиту на публічну інформацію у частині надання копій повного тексту постанов Національного банку України про віднесення банків до категорії проблемних та неплатоспроможних є правомірною, оскільки така інформація з огляду на законодавчі приписи є банківською таємницею.
27 червня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу у справі № 802/352/17-а за позовом ОСОБА_1 до Національного банку України (далі – відповідач, НБУ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії у зв’язку з відмовою НБУ у наданні копій повного тексту його постанов з посиланням на те, що запитувана інформація не є публічною та становить банківську таємницю.
Суди першої та апеляційної інстанцій відмовили в задоволенні позову.
Правовий висновок Верховного Суду за результатами розгляду зазначеної адміністративної справи полягає в такому.
У справі, що розглядається, спірним є питання віднесення запитуваної ОСОБА_1 інформації до такої, що вважається інформацією з обмеженим доступом.
Рішення НБУ про віднесення банку до категорії проблемного є банківською таємницею.
З системного аналізу наведених у рішенні положень національного законодавства слідує, що інформація про банки чи клієнтів, що збиралася під час проведення банківського нагляду, до дня початку процедури ліквідації не є публічною і становить банківську таємницю. Така інформація перестає бути інформацією з обмеженим доступом чи банківською таємницею з дня початку процедури ліквідації банку.
Таким чином відповідач правомірно не задовольнив запит ОСОБА_1 у частині надання копій повного тексту постанов НБУ про віднесення банків до категорії проблемних та неплатоспроможних, оскільки така інформація в силу законодавчих приписів є банківською таємницею.
Суди слушно зауважили, що листом від 19 жовтня 2016 року № 20-0004/86365 НБУ надав позивачу витяги з постанов Правління НБУ про віднесення окремих банків до категорії неплатоспроможних у частині, яка не містить інформацію віднесену до інформації з обмеженим доступом. Крім того надав інформацію про власників істотної участі в банках, та схематичне збереження структури власників банків, повідомив, що з відповідною інформацією запитувач може ознайомитись і на сторінці офіційного інтернет-представництва НБУ в розділі «Банківський нагляд», а також зазначив про взаємодію НБУ з правоохоронними органами щодо діяльності банків та їх керівників відносно яких позивач сформував запит від 13 вересня 2016 року.
За таких обставин колегія суддів Верховного Суду погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання протиправною бездіяльності НБУ та зобов’язання останнього надати копії повного тексту постанов НБУ про віднесення банків – ПАТ КБ «Надра», ПАТ «Дельта банк», ПАТ «Фінанси та кредит» та ПАТ «Банк Михайлівський» до категорії проблемних та неплатоспроможних є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідна правова позиція викладена у постанові КАС у складі Верховного Суду від 27 червня 2019 року у справі № 802/352-17-а (провадження № К/9901/30222/18).